העיר טלודו מחוז לה מנצ'ה

 העיר טלודו מחוז לה מנצ'ה
העיר טולדו נמצאת בלב ספרד, על רמה בגובה של 500 מטר מעל פני הים ועל גדות נהר הטחו. זו היא אחת הערים הידועות ומעניינות במחוז לה מנצ'ה, נמצאת דרומית למדריד כשעה נסיעה, תושבי העיר מונים כ 90 אלף נפש בשנת 2020.פרקי היסטוריה קצרים : כחמש מאות שנים טולדו הייתה בירת ספרד הרשמית, בתחילתה של העיר שלטו הרומאים שחמדו את מיקומה המעולה על גבעה רמה מעל נהר הטחו, דבר שהקל את השמירה על העיר מפני פולשים . בתקופה זו ייצרו בעיר כלי ברזל ונשק לחיילים.

במשך השנים ולאחר התרופפות השלטון הרומאי, הוויזיגותים השתלטו על העיר והחלו ליהנות ממשאביה. מספר שנים מאוחר יותר השתלטו המוסלמים על העיר ולמרות המוזרות שבדבר, החלו השנים הטובות של העיר ושלום שכן בין כל הדתות.
לידע כללי : המוסלמים שלטו בטולדו כ 300 שנה.בשנת 1492 חל הגירוש הגדול של יהודי העיר והעיר נחלשה כלכלית ותרבותית.
טולדו זכתה להצטרף לאתרי מורשת העולם של אונסקו, בזכות שימורם של מבנים רבים שלושת הדתות,מוסלמים, נוצרים ויהודים.
תיירות בעיר : מבצר אלקסר של טולדו, עומד במרכז העיר בולט לכל עין קל לזיהוי ואם לא , תשאלו כול אחד ידריך אתכם אליו. היום נמצאים במבצר : הספרייה הלאומית של לה-מאנשה ומוזיאון הנשק. הקתדרלה של טולדו. קתדראלת טולדו היא בסגנון גותי מובהק, עומדת על תילה החל מהמאה ה 13. מוצג ייחודי הוא המזבח של נרקיסו טומה, רב קומות עם חלונות צבעוניים שהאור החודר מבחוץ מרהיב ביופיו וצורות תאורה מיוחדות שנופלות על כל
החלל הפנימי. ביתו של הצייר אל-גרקו. ביקור חובה בטולדו הוא ביתו של הצייר אל גרקו, אומן ענק צייר ופסל שנולד בכרתים.
יהדות :
בית הכנסת אל טרנסיטו שיקף נכונה את עושרם של יהודי העיר, בעקבות גירושם של יהודי ספרד המקום עבר לידי הנוצרים, נכון להיום המקום הוא אתר מורשת עולמית והפך למוזיאון של יהודי טולדו. עוד בית כנסת : סנטה מריה ,לה בלנקה, של דון יוסף אבן שושן. בית כנסת נוסף ומיוחד : שמו מריה לה בלנקה.
יהדות טולדו : הייתה אחת מהקהילות העשירות בספרד והתרבותיות ביותר. אומנים רבים יצאו מקהילה זו, לאחר גירוש יהדות ספרד חלה נפילה עצומה בשני שטחים אלו והעיר ירדה מנכסיה הכלכליים והתרבותיים. האנקוזיציה העבירה את מושבה לעיר ובזה תמו ימי היהודים בטולדו. יהודים מפורסמים ביותר גדלו בעיר : יהודה הלוי, אברהם בן מאיר אֶבּן עזרא, רבי מאיר הלוי ובן משפחתו יעקב בן אשר.

admin

https://www.youtube.com/channel/UCcuNHodsz2G0wRVoeJfWZxA

אני מטייל בארצות בעולם, מצלם תמונות וסרטים. ומשתף את גולשי האינטרנט, מנהל ערוץ סרטים ביוטיוב. יחד עם זה בונה אתרים לפי הזמנה.

Related post

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *