רצח רבין : הצגת חלודה בפסטיבל עכו 1998.

 רצח רבין : הצגת חלודה  בפסטיבל עכו  1998.

חלודה

בשנת 1998 במסגרת פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, הועלתה ההצגה חלודה

בבימויו של במאי אלמוני בשם אבישי הדרי, כאשר את הדמויות משחקים:

שחקנים חובבים, שחקני תיאטרון של אקי"ם, להקת הרוק הבילויים ושחקן התיאטרון האגדי האלמוני והבלתי מפורסם, מאיר אלוני ז"ל ולא אכתוב אח של, מפאת כבודו.

ההצגה מוליכה את הצופה החל מוידויה של ניצולת שואה, סיפור רצח תינוקות וריקודה של נגנית כינור על גדרות מחנות המוות של הגטאות, מבלי שהצופה מרגיש הוא מובל דרך מלחמות הפוליטיקה של מדינת ישראל, הישר לתוך פיגועי התופת,  חיות אדם שמתאבדים, אוטובוסים שלמים מתפוצצים על יושביהם והפוליטיקאים עוסקים בעצמם, עוצמים את עיניהם לאור הדם הרב שנשפך על אדמת כביכול "ארץ הקודש".

עד !

שבסופה של מלחמת הנאומים והפגנות נגד השליט הכל יכול, קם 'קדוש' אחד מהעם המוכה בסנוורים ומחסל את תקוותו של העם היהודי להגיע לשלום עם  אויביו.

לאחר הרצח, קהל הצופים מקבל תהלוכת לוויה פולנית עתיקה, בלווי מוזיקה פולנית, זוהי המנה האחרונה של היסטוריית מגעי השלום, זוהי גם המנה הראשונה של העתיד, שיבוא בתהלוכות לוויות מתמשכות, שילוו תמיד את עם ישראל.

זוהי כמובן הלוויה של השלטון השפוי, הלוויה של תקות העם היהודי לחיות בשלום, ובכיה לדורות על ההחמצה הגדולה ביותר של העם בציון לחיות בשקט על אדמתו.

רצח המנהיג מונצח כדמות החי שמת עם חור הקליע בגבו לדורי דורות.

התמונות והסרט שבהמשך הן בגדר תיעוד יחידי ונדיר של ההצגה "חלודה" שלא נראתה כמוה בישראל ולא תיראה כמוה בישראל לעולם.

ההצגה זכתה בארבעה פרסים ראשיים: החשוב ביותר הבמאי.

הדף מוגן בזכויות יוצרים אין להעתיק ללא רשות.

הכותב נמצא כל אורך ההצגה על הבמה.

בהצגה ממוחזת הסצנה, בה הרוצח תכנן לרצוח את יצחק רבין, בזמן גזירת הסרט לפתיחת מחלף תנועה. משום מה הרצח לא בוצע במעמד זה אלה בזמן ששרו את שיר לשלום בככר מלכי ישראל.

להלן צילום הקטע מההצגה, צילום בלעדי של מנהל האתר.

0 Reviews

or

Related post

2 Comments

  • ברצוני להביע תודתי על תיעוד היצירה הנדירה, שאפילו אני עצמי איני מחזיק בחומר תיעודי איכותי שלה. נעים לגלות אחרי שנים לא מעטות, שיש מי שזוכר את העוצמה שפעמה על הבמה. זאת אומרת שהיה כדאי. אפילו אם המחזה נגע באיש אחד. אני יכול רק להתמלא געגועים לאותה נאיביות ולאותו טעם של בושר שהיה ואיננו. כל טוב – עשה והצלח – אני רואה זאת כעבודת קודש למען לחובבי התיאטרון. ברכותיי על הכתיבה הנבונה והתפיסה העמוקה. אבישי הדרי.

  • אבישי בחור מוכשר ונדיר ברעיונותיו,חלודה היתה אבן דרך לבאות, כאיש צנוע הרבה לא יודעים על הצלחותיו בפולין שם למד וגר, קיבל פרס ראשון בתיאטרוןבקרקוב על ההצגה חנהל'ה ושמלת השבת, והדיבוק, אנשים לא יודעים שהדיבוק הוא פרי יצירתו המופתית של אבישי כהצגת גמר בסיום לימודיו בקרקוב כבימאי תיאטרון,הוא תרגם את היצירה מעברית לפולנית שנמצאת כיום באונברסיטת וורשה, בארץ לא השכילו להכיר להוקיר ולקדמו בתחומו, כל מי שיושב בהחלטות התיאטרון לא יודע איזה הפסד זה לתרבות הישראלית יוצר כזה משכמו ומעלה, וזה ההפסד של כל מי ששוחר תרבות, אך אבישי בצניעותו הרבה השכיל להמשיך איפוא שהעריכו את יצירותיו, לא בארץ , בפולין ובגרמניה,אני דודתו כוכבה רביב מאוכזבת מהיושבים והמחליטים אי שם למעלה בארץ כך בורחים להם מוחות מוכשרים מהארץ וחבל……

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *